depresyon

Depresyon

Depresyon, majör depresif bozukluk olarak tanımlanan tıbbi bir hastalıktır. Kişinin hislerini, düşüncelerini ve davranışlarını olumsuz etkileyen depresyon, birçok duygusal ve fiziksel belirtilerle ortaya çıkar. Araştırmalara göre majör depresyon yaygınlığı ortalama %3-5,8 civarıdır. Kadınlarda depresyon riski hayatı boyunca erkeklere göre 2 kat daha fazladır.

Depresyon Belirtileri

Hayattan zevk almamaya neden olan depresyonun belirtileri şunlardır;

  • Sürekli üzüntülü ruh hali
  • Günlük aktivitelere olan ilginin azalması ve keyif almama
  • Aşırı yeme isteği veya iştahsızlık
  • Uyku problemleri
  • Sürekli yorgunluk hissi
  • Değersiz veya suçlu hissetme
  • Konuşma ve hareketlerde yavaşlık
  • Konsantrasyon eksikliği karar verme güçlüğü
  • İntihar eğilimi

Depresyon Nedenleri

Depresyonun psikolojik, biyolojik ve sosyal birçok nedeni bulunuyor. Ölüm, sevilen kişiden ayrılma, erken ebeveyn kaybı, boşanma, iş kaybı, ekonomik gücün düşüklüğü, alkol veya zararlı madde kullanımı, çocuklukta yaşanan travma ve kötü anılar, ailede depresyon öyküsü, bazı ilaçlar veya hastalıklar, hormonal değişiklikler depresyon nedenleri arasında yer alıyor.

Depresyon Tanısı

Psikiyatri biliminde depresyon sınıflandırılmış ve iyi tanımlanmıştır. Hastanın öyküsü dinlenir ve gerektiğinde depresyon testi uygulanır. Anksiyete bozukluğu depresyonla alakasız olup yaygın olarak görülen yoğun kaygı ve endişe halidir. Kişinin sosyal ve günlük yaşamı olumsuz etkilenir. Sağlık, aile, iş ve para gibi konularla ilgili sorunların neden olduğu kaygı hali ortalama 6 ay sürer. Depresyon, depresif nöbetlerin yaşandığı ve temel nedeni hoş olmayan bir duygu durumudur. Kişi sürekli kötümser düşünür ve derin bir üzüntü yaşar. Tedavi edildiğinde kısa sürede atlatılan, tedavi edilmediğinde ise 6-24 ayda düzelen depresyon yineleyici bir hastalı olup mutlaka tedavi edilmelidir.

Depresyon Tedavisi

Genetik yatkınlığın olduğu bir hastalık olan depresyon tedavisinde hasta ile işbirliği yapmak tedavinin başarısı için adeta bir kuraldır. Yüksek oranda tedaviye cevap alınan depresyonda psikoterapi tedavisi önceliklidir. İlaç kullanımı depresyon tedavisinde başvurulan bir yöntem olup iyileşme sağlandığında ilaç alımı kesilmemelidir. Uzman doktorun önerdiği süre boyunca ilaç kullanımı önemlidir. Depresyon yineleyen bir hastalık olduğundan ilaç kullanımı ortalama bir yıl olup belirtiler tamamen geçmediyse ilaç alımı süresi uzatılır.

Depresyon bir kişilik bozukluğu veya zayıflığı olmayıp, hasta işbirliği ile tedavisi yapılan bir sağlık sorunudur.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *