fangus

Fungus

Fungus diğer adıyla mantar olarak tanımlanır ve çeşitli organizmaların vücuda girmesi ile ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Vücuda giren organizmalar yerleştiği bölgede kuru ya da sulu deri, kızarıklık ya da kaşıntı meydana getirir. Mantarın tırnaklarda oluştuğu durumlarda ise deformasyon ya da renk değişimi meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle kişisel temizliğe ve hijyene önem verilmesi gerekir. Özellikle ortak kullanım alanlarında çok sık bulaşabilen hastalık, bu tür alanlarda daha dikkatli davranmayı gerektirir.

Fungus (Mantar) Hastalığı Bulaşma Nedenleri

Mantar olarak adlandırılan cilt hastalığının meydana gelmesine birtakım etkenler öne çıkar. Temas yolu ile bulaşan bir hastalık olması fungusun tehlikeli hastalık sınıfında yer almasına neden olur. Bu denli ciddi bir hastalık karşısında ise hemen herkesin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Şimdi, mantar hastalığı hangi nedenlerle bulaşır? daha yakından bakalım.

  • Fungus ortak kullanımın hakim olduğu alanların hijyenik olmaması nedeniyle bulaşabilir.
  • Bunun yanında daha önceden mantar enfeksiyonu yaşamış bir kişi ile temas edilmesi sonucunda da bulaşması mümkündür.
  • Ayrıca fungus bağışıklık sistemi zayıf kişilere de kolaylıkla bulaşabilir.
  • Mantar hastalığı bulaşmış hayvanlar ile temas edilmesi de hastalığın bulaşma nedenleri arasında yer alır.
  • Diğer yandan kortizon gibi ilaçların kullanımı da mantar hastalığına neden olur.

Fungus (Mantar) Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Fungus mantar hastalığının tedavisi uzman bir doktor eşliğinde gerçekleştirilir. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerde ayaklar görülen mantar ciddi sorunların yaşanmasına yol açar. Ayrıca tedavi sürecine başlamadan önce gerekli tespit ve analizlerin de yapılması doğru olur. Çünkü mantar çeşitli deri hastalıkları ile karıştırılabilmekte ve bu nedenle de yanlış müdahaleler yapılabilmektedir.

Tedavi sürecinde genel olarak çeşitli ilaçlar, losyonlar ve kremler kullanılır. Ayrıca tedavi sırasında kişinin hijyenine önem vermesi ve özellikle mantar olan bölgeleri her zaman temiz tutması öncelikli hususlar arasında yer alır. Bunun yanında tedavi sonrasında da aynı temizlik ve hijyen sağlaması önem arz eder. Çünkü gerekli önlemlerin alınmaması sonrasında mantar tekrar nüksedebilir ve aynı sorunlar yaşanabilir.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *