hafıza memory

Memory Hafıza

Hafıza (Memory) veya diğer adı ile bellek, yaşayarak veya çeşitli yollarla öğrenilen bilgilerin akılda tutulma becerisidir. Öğrenilen tüm bilgi ve beceriler hafızanın bir köşesinde depolanır ve yeri geldiğinde açığa çıkar. İnsan beyninde 18-20 yaşına kadar beyin hücreleri artar. 20’li yaşlardan sonra bu artış durur ve var olan beyin hücreleri yaşlanma ile birlikte yavaş-yavaş ölmeye başlar.

Hücre ölümü nedeni ile zaman içinde kullanılan hücreler azalır. Bu süreçten itibaren beyin yeni öğrenilen bilgilere karşın eskileri silmeye başlar. Yani yeni bilgileri öğrenme şekli eskilerin silinmesi ve onların yerine yeni bilgilerin öğrenilmesi şeklindedir. Eski bilgilerin silinmesi ile birlikte unutkanlık baş gösterir.

Unutkanlık Nedir?

Hafızanın zayıflaması ile başlayan unutkanlığın birçok nedeni bulunuyor. Her yaşta farklı nedenlerle ortaya çıkabilen unutkanlık, altında yatan nedene bağlı olarak geçici olabildiği gibi giderek artan oranlarda kalıcı olarak ta unutkanlık gözlemleniyor.

Hafıza zayıflığının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nörolojik veya psikiyatrik hastalıklar
  • Stres, kaygı, yoğunluk veya travma benzeri içsel veya dışsal nedenler
  • Aşırı uyaran veya bilgiye maruz kalınması
  • Aynı anda çok fazla şeyle meşgul olma
  • Dikkat sorunları
  • Öğrenme ve hafızaya yer etmede yanlış veya yetersiz tekniklerin kullanılması

Yaşlılıkta ortaya çıkan hafıza kaybı veya unutkanlığın tamamı Alzheimer kaynaklı değildir. Yaş ilerledikçe kişisel eşyaların bir yerlerde unutulması veya isimlerin hatırlanamaması normaldir.

Hafıza Kaybı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlılık, sağlık sorunları ve birtakım duygusal sorunların neden olduğu hafıza kaybı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Aşırı alkol kullanımı, böbrek, tiroit, beyin hasarı, felç, karaciğer yetmezliği, tümör veya depresyon hafıza kaybına neden olabilen hastalıklardır. Hastalığın tedavisi ile hafıza kaybı sorunu giderilir.

 

Stres ve anksiyetenin neden olduğu hafıza kaybı, belli ölçülerde normal kabul edilir. Günlük yaşamı etkileyecek derecede bir hafıza kaybı sorununda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Hafıza kaybı hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için uygulanan terapilerle son derece iyi sonuçlar alınmaktadır. Sağlıklı beslenme, hareketli ve sosyal yaşam, fiziksel ve duygusal destekle hafıza kaybına karşı önlem alınmaktadır. Arkasında herhangi ciddi bir fiziksel veya psikolojik nedenin olmadığı hafıza kaybında çok daha hızlı sonuç alınmaktadır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *