sarı nokta

Sarı Nokta

Sarı nokta hastalığı, bir retina hastalığı olup 55 yaşından sonra sıklıkla görülmektedir. Sigara kullanan ve genetik yatkınlığı olan 55 yaş üstü kişilerde görülen sarı nokta hastalığının ilerlemesi durumunda görme kaybı ortaya çıkabilir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Sarı nokta hastalığında kişinin yaşı, genetik faktörler, hipertansiyon, sigara kullanımı, dengesiz beslenme kolesterol, obezite ve UVA ışınlarına uzun süre maruz kalma risk faktörleridir. Hastalık belirtileri ise şunlardır;

  • Görme yetisinde zayıflık
  • Cisimlerin eğri veya kırık görülmesi
  • Göz önünde karartı
  • Görme kalitesinde ve renk görmede bozukluklar

 

Sarı Nokta Hastalığının Çeşitleri

Sarı nokta hastalığı kuru ve yaş tip olarak 2 grupta incelenir. Kuru tip görülme oranı %90, yaş tip görülme oranı ise %10’dur. Yaş tip sarı nokta hastalığında erken teşhis son derece önemlidir. Aksi takdirde görme kaybı yaşanır. Kuru tipe göre çok daha hızlı ilerleyen yaş tip sarı nokta hastalığı; kanama, renkli görme ve kontrast hassasiyetinin bozulması ve ani görme kayıplarına neden olabilir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Teşhisi

  • Göz dip muayenesi
  • Retina tomografisi
  • Göz anjiyosu
  • İlaçsız göz anjiyosu
  • Hasta tarafından yapılabilen Amsler Grid Testi

Göz dip muayenesi ile tespit edilemeyen şüpheli durumlarda uzman doktor tarafından retina tomografisi veya göz anjiyosu istenebilir. Amsler Grid testi ise, ortasında siyah nokta bulunan kareli kağıt testidir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Her iki tip sarı nokta hastalığında ilk olarak doktor tarafından detaylı bir göz muayenesi yapılır. Tedavinin başarılı olmasında göz muayenesi önemlidir. Uzman doktor tarafından göz dibi muayenesi yapılarak gözün yapısı detaylı olarak incelenir. Doğru tedavinin tespiti için detaylı göz muayenesi gereklidir.

Hastalığın ilerlemesi nedeni ile görme kaybının yaşanabildiği yaş tip sarı nokta hastalığında erken teşhis önemlidir. Kuru tip sarı nokta, A, C ve E vitaminleri, çinko ve lutein gibi koruyucu tedavilerle kontrol altına alınmaktadır. Yaş tip sarı noktada göz içine iğne tedavisi tercih edilir. İlerlemiş kuru tip ve tedavi edilmiş yaş tipin bazı evrelerinde sarı nokta merceği denilen makrovizyon (göz içi özel mercek uygulaması) tedavisi uygulanır.

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *