Schüssler Nedir?

Schüssler tuzları insan biyokimyasını oluşturan 12 fonksiyonel madde ile yapılan doğal diş şifa yöntemi. Burada vücudun inorganik yapısını oluşturan bu 12 fonksiyonel madde tüm dünyada Schüssler tuzları veya doku tuzları ya da yaşam tuzları adıyla da bilinir.

Aslında bunlar tuz değildir, birer mineraldir. Yapılarındaki anyonik ve katyonik bileşiklerden dolayı bunlara tuz adı verilmiştir. Schüssler tuzları yaklaşık bir asır önce Almanya’da keşfedilmiş kurucusu ünlü Alman tıp hekimi W. H. Schüssler adı ile anılan bir tedavi şekli. Aslında Schüssler tuzlarını şöyle tanımlamak mümkün.

Schüssler Nasıl Çalışır

Schüssler tuzları insan bedeninin bilgisine entegre olarak bu moral, selüler, nerval ve hormonal alanlardaki tüm fizyolojik ve biyokimyasal basamakları regüle ederek çalışan homeopatik potenslerde hazırlanmış özel bio regülatör ilaçlardır.

Bunlar hazırlanırken doğadaki en saf mineral madde kaynakları kullanılır ve Schüssler tuzları özellikle homeopatik potensde hazırlandığı için bunların madde enerji ve bilgi boyutu ile çalıştığını da burada söylemem gerekiyor.

Schüssler Nasıl Hazırlanır?

Schüssler tuzlarında homeopatik potensli hazırlanan ilaçlarla çalışıyoruz. Bu 12 fonksiyonel madde homeopatik potens dediğimiz özel bir ilaç hazırlama yöntemi ile hazırlanıyor. Homeopati benzerin benzerini tedavi ettiği bir tedavi yöntemi.

Schüssler de hem homeopatik bir tedavi hem de bir biyokimya tedavisi olarak insan doğasına en uygun, kişiye özgü ve holistik bir yaklaşıma sahip olması ile dikkat çeken bir tedavi şekli. Schüssler tuzları yeni doğan bir bebekte de kullanılabiliyor her yaştaki insan tarafından kullanılabiliyor.

Schüssler tuzları doğal olarak insan bedeninde var. Ancak stres, yanlış beslenme, radyoaktivite ve kullandığımız cep telefonları işte günlük tüketilen alkol, nikotin ve kafein gibi güçlü stimülanlar maalesef bu maddeleri hızlıca atılmasına yol açıyor.

Schüssler Kana Faydalı mı?

Schüssler tuzlarının kandaki ve hücrelerdeki eksikliği hücresel disfonksiyonlardan başlayarak kronik hastalıklara ve buradan da yapısal organ hasarlarına giden bir dizi reaksiyonun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle günümüzde görülen bütün hastalıklarda ve bütün yaş gruplarında kullanılan tamamen doğal bir tedavi şekli.

Hiçbir zararı yok. Yeni doğan bir bebekte dahi kullanılabilmesini bu yönüyle açıklıyoruz. Çünkü Schüssler tuzları vücudun kendi inorganik yapısını oluşturan doğal maddeler ve toprak yeraltı kaynak sularından doğadaki en saf mineral madde kaynaklarından hazırlanıyor. O yüzden bütün yaş grupları bu her hastalıkta dahil kullanabiliyor.

Schüssler nasıl hareket ediyor?

Öncelikle bundan bahsetmek istiyorum. Hangi hastanın hangi doku tuzunu ne kadar süreyle nasıl kullanılacağı bizim için çok önemli bir bilgi. Bu yaşam fonksiyonlarının kimyasından ve yüz teşhisinden elde ediliyor.

Yani yüzden teşhisin facial diagnostic veya yüzden teşhisin uygulandığı çok özel bir tedavi şekli Schüssler terapisi. Burada yüz tüm vücudun çok daha küçük bir alanda temsil edildiği bir mikrosistem işlevi görüyor. Bu 12 tane mineral doku tuzunu şöyle kısaca açıklayabilirim. Bir numara genellikle her biri numaralarla ifade edilir.

Schüssler Kullanım Sırası Nasıldır?

1 numara kalsiyum fluoratum: Kısaca etki alanından bahsedeyim. Belki bu bilinmesi gerekiyor. Kemikler, dişler, epidermis, elastik liflerdeki tüm morbit oluşumlar bu doku tuzunun etki alanı içine giriyor yani bedenimizin tüm elastikiyeti esnekliği bu doku tuzu ile sağlanıyor.

2 numara kalsiyum fosforikum: Vücutta protein sentezi için temel bir madde. Vücutta özellikle hücrelerin oluşumu, hücre yenilenmesi, dokuların temel fonksiyonlarını oluşturma hep bu doku tuzu ile alakalıdır. Bu nedenle bu doku tuzunun özellikle annemi de kullanımı çok ön plandadır.

3 numara da ferrum fosforikum var. Bunlar Latince isimleri ile ifade ediliyor bu arada. Ferrum fosforikum akut enflamasyon tuzudur. Ağrı, şişlik, kızarıklık ve ateşin eşlik ettiği bütün semptomlarda kullanılır ve çocuklarda özellikle antibiyotik görevi görmektedir.

4 numara kalium kloratum: Tüm hormonlar ve glandüler sistemlerin doku tuzudur veya doku mineralidir. Lenfatik sistem ve fibrin mekanizması için temel maddedir.

5 numara kalium fosforikum: Beyin ve sinir sistemi için temel yapısal tuzdur.

6 numara kalium sülfirikum: Kandaki oksijenin hücre içine transferinden sorumlu çok önemli bir metabolizma tuzudur. İçsel oksijenasyon için gereklidir.

7 numara magnezyum fosforikum: Vücuttaki tüm fizyolojik sistemlerin en çok harcadığı doku tuzudur. Solunumdan sindirime kadar bütün sistemlerin ihtiyaç duyduğu doku tuzu olarak çok önemli bir görevi var.

8 numara natrium chloratum: Vücuttaki su dengesinden sorumlu bir doku tuzu. Hücrelerdeki sıvıyı rejenere eder ve hücrelerin alması gereken sıvı miktarını belirler.

9 numara natrium fosforikum: Vücuttaki asit baz dengesinden sorumludur. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını regüle eder.

10 numara natrium sülfirikum: Ömrünü tamamlamış hücrelerin yıkım metabolizmasından sorumludur. Hasarlı ve yaşlanmış hücreleri toplayarak özel bir metabolizma yoluyla katı ve sıvı kısımlarını ayırır. Katı kısımları kolona sıvı kısımları ishal dönüşümüne göndererek özellikle yeni hücre oluşumu için başlangıç maddesini oluşturur.

11 numarası silisea: Bu da bağ doku mineralidir.

12 numarada da kalsiyum sülfirikum var. Bu da bir çıkış noktası bulunan tüm iltihabı proseslerde kullandığımız boşaltımı destekleyen çok önemli bir mineral tuzdur.