varis

Varis

Varis, kadınlarda daha sık görülen ve yaş aldıkça görülme sıklığı artan bir toplardamar sorunudur. Şişmiş, bükülmüş bir şekilde deri altından görülür. Mavi ve koyu mor renkli olup genleşip kıvrımlar yapmış haldedir. Başlangıçta damarlar genişleyip şişer. Sonrasında damar paketleri hatta damar çatlamaları görülür. Birçok insanda görülen bir sorun olan varis, ilk etapta görüntü olarak rahatsızlık verse de sonraki aşamalarda ağırlara da neden olur.

 

Varis Neden Olur?

Varis oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Gebelik, uzun süre ayakta durma, şişmanlık, dar giysiler, hormon tedavileri, kabızlık, doğum kontrol hapları, yaşlılık ve genetik faktörler varis oluşumunda etkilidir.

Toplardamar kapakçığında ortaya çıkan yetmezlik durumu sonucu kan geriye kaçarak göllenir. Toplardamarda basınç artar, bacak ve diz altında damar şişer. Kıvrımlı bir hale gelen toplardamarlar varis halini alır. Kasıkta veya bacak düzeyinde ortaya çıkan varis toplardamar yetmezliğidir.

 

Varis Belirtileri

  • Bacaklarda damarların mor ve mavi renk alması
  • Damarlarda şişme ve kıvrımlar
  • Ağrı
  • Bacaklarda şişlik ve ağırlık hissi
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Varisli bölgede kaşınma

 

Varis Çeşitleri

Görüntüsü ve ilerleyen aşamada yarattığı ağrı ile son derece rahatsız edici bir sorun olan varisin ortaya çıktığı damara göre çeşitleri bulunuyor. Bunlar;

  • Kılcal damar varisleri
  • Retiküler varisler
  • Büyük toplardamar varisleri

 

Telenjiektazi olarak ta tanımlanan kılcal damar varisi kılcal damarların çatlaması ile ortaya çıkar. Retiküler varisler diz arkasında ve ayak bileğinde görülen mavi renkli hafif kabarık damar görüntüleridir. Büyük toplardamar varisleri, bacakta bulunan büyük toplardamarın çok kabarık, kıvrımlı, yeşilimsi ve morumsu bir hale gelmesidir.

 

Varis Tedavisi

Varis tedavisinde varis çeşidine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Kullanılan yöntemler skleroterapi (damar içine köpük verme) veya transdermal lazer tedavisidir. Amaç estetik bir görünüm oluşturmaktır. Transdermal lazer tedavisi, ince kılcal damar varislerinde (1 mm’den az kalınlık) kullanılmaktadır. 1 mm’den daha kalın varislerde skleroterapi tedavisi uygulanır. Her iki yöntem birbirinin alternatifi değil birbirini tamamlayan tedavilerdir. Seanslar halinde uygulanan tedavide seans sayısı hastadan hastaya değişir.

Varisli damarların çıkarılması geleneksel tedavi yöntemi olup zahmetli ve iyileşme süreci uzundur.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *